Gommendy είναι η 7η Στο Mazda Το Grand Prix του Πόρτλαντ
Tristan Gommendy, οδηγός του PKV Racing, που τοποθετείται στο έβδομο πρόσφατα πραγματοποιήθηκε Mazda Grand Prix του Πόρτλαντ, ενώ ο συμπαίκτης του Neel Jani τελικά 12ος. Ο αγώνας παρουσίασε ο Αθλητισμός Joe και Εξωτερική στο Portland International Raceway στο Πόρτλαντ, Oregon.Driving το # 22 Pay By Touch MegaSpirea PKV Racing αυτοκίνητο Cosworth/DP01/Bridgestone, Gommendy ξεκίνησε τη σεζόν ως η πέμπτη κοιτασμάτων που σηματοδότησε ένα νέο ρεκόρ για το ομάδα στο Portland. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έτρεχε στην πέμπτη θέση. Αλλά κατά τη διάρκεια του Ιουνίου 9 Αγώνας, κόλλησε πίσω από την αργή κυκλοφορία για πολλούς γύρους πριν είχε τρίτη στάση του. Ως αποτέλεσμα, είχε διαδεχθεί την απώλεια της θέσης κομμάτι που πληρούν τις προϋποθέσεις και Alex Tagliani και Dan Clarke για να τον τελειώσει, αφήνοντας έτσι Gommendy στο 7ο φινίρισμα. Gommendy είπε ότι το μεγαλύτερο πράγμα στον αγώνα ήταν ότι πήρε πίσω Daiziel, Junqueira και τα Σέρβια, που ήταν πιο αργή, και ότι είχε πολλές χαμένο χρόνο πριν από την τρίτη του pit stop. Με λύπη, είπε ότι η αμοιβή με την αφή MegaSpirea ομάδα PKV Racing θα έχουν τελειώσει στην 5η θέση, αν τα περιστατικά αυτά δεν συνέβη. Παρ 'όλα αυτά, ήταν αισιόδοξος ότι είχε βελτιωθεί στην οδήγηση η οποία είναι μια μεγάλη βοήθεια για την ομάδα. Ο ίδιος πρόσθεσε ότι συνεχίζουν να εργάζονται σκληρά, ώστε τα αυτοκίνητα θα βελτιωθεί επίσης και όλα τους άοκνες προσπάθειές τους, θα φανεί στον επόμενο αγώνα στο Κλίβελαντ. Αν ένα αυτοκίνητο πρωταθλητής νεοφώτιστος με λίγες εμπειρίες στο νέο DP01 και πρωταθλητής κομμάτια αυτοκινήτων, είναι τόσο συναρπαστικό ότι Gommendy εξακολουθεί να εμφανίζει βελτίωση κάθε φορά που είναι στην πίστα. Αυτό Γάλλος είναι πλέον στο top-10 σε δύο από τις τέσσερις πρώτες εκδηλώσεις Πρωτάθλημα Αυτοκινήτων του αγώνα: το ντεμπούτο του στο Λας Βέγκας, όπου ήταν 5ος? Και πιο πρόσφατα στο Πόρτλαντ, όπου τερμάτισε 7ος. Επίσης τερμάτισε 11ος και 13ος στο Λονγκ Μπιτς και το Χιούστον, αντίστοιχα, όπου ήταν σε ένα πολύ σφιχτό ανταγωνισμό, ενώ οδηγεί την κούρσα με Series τρεις φορές Πρωταθλητή Sebastien Bourdais πριν από την πραγματοποίηση αργά αγώνας σταματά για επιπλέον καύσιμο. Προσόντα για το top-10 τρεις φορές σε τέσσερις πρώτες κούρσες του, αυτό το 27-year-old κάτοικος του Παρισιού, η Γαλλία στην ένατη θέση στο Long Beach, όγδοη στο Χιούστον και μια εποχή υψηλής πέμπτο μόλις πρόσφατα στο Πόρτλαντ. Επιπλέον, με 56 πόντους, είναι όγδοος στον αγώνα πρωταθλήματος και το τρίτο στο Rookie Roshfrans της Χρονιάς race.Driving το # 21 Red Bull Gulfstream PKV Racing Cosworth/DP01/Bridgestone αυτοκίνητο, Jani ξεκίνησε ως το 10ο κοιτασμάτων. Αλλά πήρε το πλεονέκτημα της νέας διαδικασίας εκκίνηση από στάση του Car Series Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, έτσι πήδηξε δύο θέσεις στον πρώτο γύρο. Ο ίδιος, ωστόσο, δεν ήταν σε θέση να επιτύχει την απόσταση σε μίλια καυσίμων ότι οι άλλοι οδηγοί είχαν πάρει. Αυτό ανάγκασε και το αυτοκίνητό του για να pit οπουδήποτε από δύο έως πέντε γύρους νωρίτερα από ό, τι πολλοί από τους άλλους δρομείς. Ως αποτέλεσμα, είχε σταλεί πίσω στο γήπεδο. Ήταν, επίσης, δεν είναι σε θέση να κερδίσουμε τον χαμένο θέσεις του, λόγω του δύσκολου 1.964 μιλίων, 12-στροφή PIR μόνιμη πορεία δρόμο. Jani είπε ότι έπρεπε να μπω στα pit νωρίς κάθε εργασία η Red Bull Gulfstream PKV Racing Team. Αυτός ήταν και ο λόγος που πήγε όλος ο τρόπος πίσω στο πεδίο και δεν ανήκουν στο top 10. Ο ίδιος σχολίασε ότι η πίστα ήταν πραγματικά δύσκολο για έναν οδηγό να έχει πάνω από παίρνει? Έτσι όταν ήταν πίσω από τους άλλους οδηγούς, που είχε ήδη κολλήσει στην θέση του. Όσο για τον ίδιο, το κύριο πρόβλημα ήταν ο σκοπός του σκασίματα νωρίτερα από όλους τους άλλους. Jani, ένα 23-year old μητρική του Jens, Ελβετίας, είναι επίσης ένα αυτοκίνητο champ νεοφώτιστος. Ήταν μεταξύ των top-10 δρομείς σε δύο από τα τέσσερα γεγονότα αυτού του έτους: στο Λας Βέγκας, όπου τερμάτισε 10ος στο ανοιχτήρι εποχής? Και Long Beach όπου τερμάτισε 7ος. Επιπλέον, ήταν στην 16η θέση στο Χιούστον, όπου έτρεχε στην 4η θέση όταν χτυπήθηκε από την κούρσα. Επιπλέον, έχει προκριθεί στο top-10 σε τρεις από τους τέσσερις πρώτους αγώνες φέτος. Αυτές περιλαμβάνουν μια σεζόν η ομάδα στο Χιούστον, όπου ήταν 4η, το ντεμπούτο του στο Λας Βέγκας, όπου ήταν ένατη, και μόλις πρόσφατα στο Πόρτλαντ, όπου ήταν η 10η. Ο πατέρας Jani ο οποίος είναι από την Ινδία έχει ένα μέλος του οδηγός της Red Bull πρόγραμμα ανάπτυξης που αρχίζει το 2005. Και το 2006, ήταν οδηγός δοκιμών της Scuderia Toro Rosso Formula One Team. Στην κατάταξη του πρωταθλήματος, είναι 11ος με 43 βαθμούς, ενώ στο Rookie Roshfrans της βαθμολογίας έτους, είναι 6th.The ομάδα Racing PKV έχει πλέον τα προσόντα στο top-10 πέντε φορές σε εννέα προσπάθειες. Περιλαμβάνει 5η θέση Gommendy του θέση εκκίνησης φέτος κάνει ένα νέο ρεκόρ για την ομάδα. Εκτός από αυτό, έχει επίσης ολοκληρωθεί στο top-10 έξι φορές σε PIR με μία νίκη από τον Cristiano da Matta, το 2005. Στις 18 και 19 Ιουνίου, η ομάδα θα έχει μια δοκιμή σε Road America σε Elkhart Lake, Ουισκόνσιν. Εν τω μεταξύ, στις 22 έως 24 Ιούνιος θα είναι ο επόμενος αγώνας για το Grand Prix του Κλίβελαντ που θα πραγματοποιηθεί για την προσωρινή κύκλωμα αεροδρόμιο Burke Lakefront Airport στο Κλίβελαντ του Οχάιο. Ο Γύρος # 5 του αυτοκινήτου 2007 Champ σεζόν του World Series του Grand Prix του Κλίβελαντ θα μεταδοθεί ζωντανά από το CBS στις 1:00 μ.μ. (ET). Η Mazda Grand Prix του Πόρτλαντ είναι μέρος της Mazda Motor Corporation. Εκτός από μέρος auto ποιότητα κατασκευής, όπως υαλοκαθαριστήρων Mazda, η εταιρεία είναι επίσης γνωστή στον κόσμο των αγωνιστικών αυτοκινήτων, όπου είναι επιτυχής με δύο-στροφείο, τρεις-δρομέα, και τέσσερα αυτοκίνητα στροφείο. Ιδιωτικός δρομείς είχαν επίσης σημαντική επιτυχία με το υλικό και τα τροποποιημένα αυτοκίνητα Mazda με κινητήρα Wankel. Mazda του ανταγωνισμού στην κούρσα ξεκίνησε στις 20 Οκτωβρίου 1968. Αυτό ήταν όταν δύο Mazda Cosmo Sport 110S κουπέ μπήκε στο 84 ωρών ultra αγώνα αντοχής στον Μαραθώνα de la Route στο Nürburgring. Ένα αυτοκίνητο ολοκληρωθεί ως το τέταρτο κοιτασμάτων και το άλλο έσπασε έναν άξονα μετά από 81 ώρες

Από:. Kraig Johanssen